Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Κυριακή 7 Σεπτεμβρίου 2014

Εκτός Μουντομπάσκετ η Εθνική Ελλάδος

Σε εφιάλτη μετέτρεψαν οι Σέρβοι τα όνειρα της Εθνικής για διάκριση στο Μουντομπάσκετ της Ισπανίας.

Η ήττα με σκορ 90-72 στο νοκ-άουτ ματς για τους «16» στέλνει νωρίς-νωρίς πίσω στην Ελλάδα την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη που εμφανίστηκε αγνώριστη σε σχέση με τα ματς της πρώτης φάσης!

Χωρίς ενέργεια, με πολύ κακή αμυντική συμπεριφορά και με έλλειμμα συγκέντρωσης, η Εθνική έχασε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα. Αναγκάστηκε να κυνηγάει την Σερβία που είχε έναν καταπληκτικό Μπογκντάνοβιτς να σκοράρει από παντού (21 πόντους) και με κάθε τρόπο και δεν κατάφερε ποτέ να κάνει την αντεπίθεσή της.

Διασώθηκαν Ζήσης (12π), Καλάθης (14π) και Πρίντεζης (12π) αλλά η γενική εικόνα της ομάδας δεν ήταν καθόλου καλή και δίκαια ήρθε ο αποκλεισμός από τους εξαιρετικά διαβασμένους και ψύχραιμους Σέρβους.

Παρά τo νευρικό ξεκίνημά της και την πίεση των Σέρβων στην άμυνα, η Ελλάδα κατάφερε να βρει γρήγορα λύσεις στο σκοράρισμα και μέσα σε μόλις τέσσερα λεπτά το σκορ ήταν 10-10! Βέβαια αυτό έδειχνε ότι η αμυντική λειτουργία μας δεν ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματική, κυρίως απέναντι σε Μπιέλιτσα και Κάλινιτς. Ο Πρίντεζης ήταν ο βασικός εκφραστής της ομάδας επιθετικά παίρνοντας προσπάθειες κοντά στο καλάθι (8 πόντους) και παρά το ότι ο Κατσικάρης άνοιξε νωρίς το ροτέισον, δεν βρήκε τρόπο να περιορίσει τον αντίπαλο. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με το εις βάρος μας 23-20 που αποτύπωνε ότι η Εθνική δεν είχε πατήματα στην άμυνα.

Το ψηλό σχήμα με Μπουρούση, Καϊμακόγλου, Αντετοκούνμπο στην αρχή της δεύτερης περιόδου είχε στόχο να περιορίσει τους Σέρβους κοντά στο καλάθι αλλά εκείνοι βρήκαν λύσεις με το μακρινό σουτ του Μπογκντάνοβιτς και έμεναν μπροστά στο σκορ (28-24). Το αμυντικό πρόβλημα δεν λυνόταν, ειδικά στην περιφέρεια και οι Σέρβοι έφταναν εύκολα στο καλάθι μας. Το τρίποντο του Μάντζαρη έφερε το 35-35 στα μισά της περιόδου αλλά το κακό νέο ήταν ότι ο Τεόντοσιτς είχε ζεσταθεί και είχε πάρει προσπάθειες που έδιναν λύσεις στην ομάδα του Τζόρτζεβιτς. Ένα ακόμα τρίποντο, αυτό του Ζήση είχε ως αποτέλεσμα το πρώτο προβάδισμα της Ελλάδας, 42-41, 1' πριν το ημίχρονο αλλά οι δύο τελευταίες κακές άμυνες έκαναν το 46-42 στο τέλος του ημιχρόνου.

Με 2/2 τρίποντα (Αντετοκούνμπο, Καλάθης) η Εθνική προσπάθησε να προσπεράσει αλλά το πρόβλημα στην άμυνα παρέμενε. Οι Σέρβοι έβαζαν εύκολα καλάθια, διατηρούσαν το προβάδισμα τους και η ελληνική ομάδα ό, τι έχτιζε μπροστά, το... έχανε πίσω! Ο ρυθμός έπεσε λίγο στην διάρκεια της περιόδου, το σκορ έκλεισε αλλά αυτοί που έβρισκαν λύσεις ήταν οι αντίπαλοί μας και όχι εμείς. Το 59-52 ήταν το πρώτο κουδούνι κινδύνου για τον Φώτη Κατσικάρη που επέλεξε να παίξει με τρία γκαρντ για να πιέσει στην περιφέρεια αλλά η ομάδα «κόλλησε» και στην επίθεση. Η μεγαλύτερη διαφορά, το 64-53 1.36΄ πριν το τέλος και το 64-55 στο τέλος περιόδου, ανάγκαζε την Ελλάδα να έχει μπροστά της ένα.. βουνό!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Κατσικάρης αποφάσισε να παίξει χωρίς ψηλό και με κατά συνθήκη πεντάρι τον Καϊμακόγλου για να αλλάξει τον ρυθμό του αγώνα. Η τρίποντη «βόμβα» του Μπογκντάνοβιτς στα 8' έκανε το 71-60 καταρρακώνοντας την ψυχολογία της Εθνικής που ήθελε να κάνει την αντεπίθεσή της. Tο 74-60 δια χειρός Ραντούλιτσα άρχισε να γέρνει οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της Σερβίας που είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς... Η ψυχολογία των διεθνών ισοπεδώθηκε και η διαφορά πήγε στους 20 (80-60), 3.30΄πριν το τέλος! Η ένταση ανάμεσα σε Μπουρούση και Μπιέλιτσα έστειλε τον Έλληνα σέντερ στον πάγκο με 5ο φάουλ και έτσι τα τελευταία λεπτά ήταν εντελώς διαδικαστικά. Το τελικό 90-72 στέλνει την Σερβία στην επόμενη φάση και την Ελλάδα πίσω...

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-42, 64-55, 90-72

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 13, Σιμόνοβιτς 5, Γιόβιτς 2, Μπογκντάνοβιτς 21, Μπιέλιτσα 8, Μάρκοβιτς 3, Κάλινιτς 12, Μπίρτσεβιτς, Κρστιτς 10, Ραντούλιτσα 16, Στίματς

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μάντζαρης 5, Μπουρούσης 9, Ζήσης 12, Βασιλειάδης 6, Καλάθης 14, Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου 1, Σλούκας, Καϊμακόγλου 6, Αντεντοκούνμπο 7, Βουγιούκας, Πρίντεζης 12

Πηγή: coppa.gr